• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wymiana polsko-niemiecka

Drukuj PDF

 

WYMIANA  POLSKO-NIEMIECKA  w  I  LO  w  Zabrzu
historia wymiany...  

Od 22 lat nasza szkoła utrzymuje kontakty z Stiftsschule St. Johann w Amöneburgu w Hesji. Co roku odbywają się wizyty uczniów i nauczycieli w Zabrzu i Amöneburgu. Grupa niemiecka odwiedza nas zwykle w maju lub czerwcu, a mu wyjeżdżamy do Niemiec we wrześniu lub październiku.
Program wymiany międzynarodowej jest współfinansowany przez organizację Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży w Warszawie (www.pnwm.org), dlatego też koszty ponoszone przez uczestników są częściowo zwracane po rozliczeniu wymiany.
Co roku gości u nas kilkunastoosobowa grupa  młodzieży  z Amöneburga wraz z nauczycielami. W czasie pobytu w Polsce uczniowie mieszkają w domach naszych licealistów. Poznają naszą szkołę i miasto Zabrze. Uczestniczą w lekcjach, zajęciach sportowych i wycieczkach. Co roku program pobytu jest modyfikowany, ale młodzi Niemcy koniecznie chcą zobaczyć zabytkowy Kraków i odwiedzić Muzeum w Auschwitz.
Proponujemy im także: Skansen Górniczy w Zabrzu, kopalnię w Tarnowskich Górach, Wadowice, Częstochowę, Pszczynę, Szczyrk lub Gliwice.
W wycieczkach uczestniczy młodzież polska i niemiecka, co sprawia, że zanikają wszelkie bariery językowe i kulturowe. Młodzi ludzie porozumiewają się w języku niemieckim lub angielskim.
Jesienią przychodzi czas na rewizytę i uczniowie naszej szkoły odwiedzają Amöneburg. Zwykle jest to grupa 15-20 osób z różnych klas pod opieką 2 nauczycieli. Pobyt w Niemczech trwa ok. tygodnia, a w programie znajduje się: poznanie partnerskiej szkoły w Amöneburgu, zwiedzanie Marburga, Frankfurtu, Fuldy, Moguncji, atrakcyjna wycieczka statkiem po Renie oraz zwiedzanie winnic.
Aby dowiedzieć się więcej o partnerskiej szkole w  Amöneburgu odwiedź stronę internetową: www.stiftsschule.de lub www.amoeneburg.de. Jeżeli jesteś zainteresowany(a) udziałem w wymianie i chcesz poznać dokładniej zasady organizacji - zgłoś się  do opiekuna wymiany: mgr Magdaleny Robotyckiej.      

Zobacz też zdjęcia z poprzednich lat.
[ 2005 ] [ 2006 ] [ 2006-wspomnienie ] [ 2007 ] [ 2008 ] [ inne ]
Anita Hnatyszyn & Magdalena Robotycka

Reportaż z wymiany Amöneburg 2012