• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

PAŹDZIERNIK 2013

Drukuj PDF

26 września przypada Międzynarodowy Dzień Języków Obcych, w tym roku wyjątkowo obchodziliśmy go na początku października, ze względu na gości z Ukrainy, którzy odwiedzili nas właśnie w tym czasie.

Obchody Dnia Języków Obcych były jednym z zadań przewidzianych w projekcie.
W organizację zaangażowało się wiele klas. Podobnie jak w poprzednich latach uczniowie propagowali języki obce od strony kulinarnej.
Zamawianie różnych rarytasów przy stoliku danego kraju musiało odbywać się w tym języku. W szkole pachniało smakowitymi przekąskami, z przewagą zapachu sandwichy i tostów

Jednak najważniejszym wydarzeniem była oczywiście MOBILNOŚĆ DO RUMUNI !!!!!!!!!!!
Chętnych do wyjazdu właśnie do tego kraju nie było zbyt wielu, jednak po naszym powrocie dało się słyszeć głosy żalu z powodu odpuszczonej szansy na przeżycie wspaniałej przygody.

21 października nasza szkolna delegacja składająca się z 4 uczniów i 3 nauczycieli ruszyła na podbój kraju Drakuli.
Plan wizyty był oczywiście wcześniej dobrze nam znany, jednak przyjęcie, gościnność, przygotowane niespodzianki oraz wycieczki krajoznawcze przeszły nasze oczekiwania.

Mieszkaliśmy w Sybinie (rumuńskie: Sibiu) - miasto to było Europejską Stolicą Kultury w 2007 roku.
Cudowna Starówka z licznymi zabytkami robiła wrażenie na wszystkich, a zwłaszcza tzw. oczy Sybinu-czyli charakterystyczne dla tego miasta okna w dachach. Mieliśmy okazję zwiedzić słynne Muzeum Brukenthala, w którym mieszczą się oryginały obrazów jednych z największych mistrzów flamandzkich.
Wieczorny spacer po wąskich uliczkach doprowadził nas do tradycyjnej rumuńskiej restauracji La Dobrun, w której spędziliśmy cudowny wieczór.

Gospodarze zapewnili nam atrakcje na każdy dzień. Część wizyty spędziliśmy poznając kulturę i zwyczaje romskie i rumuńskie,
a drugą część poświęciliśmy na poznanie kraju.

Nie mogło zabraknąć wizyty w Bukareszcie, gdzie zobaczyliśmy budynek Parlamentu. Drugiego co do wielkości budynku na świecie, za Pentagonem w USA.
W drodze powrotnej odwiedziliśmy Braszów, ze słynnym Czarnym Kościołem.

Odwiedziny w Rumuni miały szczególne znaczenie dla projektu, jako że to właśnie tu mniejszość romska jest tak liczna. Poznanie kultury Romów, odwiedziny w ich domach, spotkanie z Luminitą Cioaba (siostrą zmarłego miesiąc wcześniej cygańskiego króla), wspólne zabawy i posiłki, ale też zwykłe rozmowy ucznia z uczniem sprawiły, że podczas pożegnania polały się łzy.
Łzy z powody tego, że pora odjeżdżać, ale też z powodu dużej niesprawiedliwości w ocenie Romów, którą przywieźliśmy tam ze sobą.
Idea i cel projektu zostały w piękny sposób osiągnięte - otwarcie oczu, poszerzenie horyzontów i pokazanie THAT WE ARE ALL DIFFERENT BUT ALL THE SAME, EUROPE'S CHILDREN.

Foto-relacja w Galerii Zdjęć !!!

Zapraszamy do oglądania gazetek i witryn szkolnych, upamiętniających naszą pierwszą wyprawę.
Zapraszamy także na rumuński wieczorek, który odbędzie sie w listopadzie.