• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

WIELKA BRYTANIA 2015

Drukuj PDF


Drugi rok z rzędu udało nam się zorganizować szkolną wycieczkę do Wielkiej Brytanii.

Galeria ]

 Kraj królowej Elżbiety II przywitał nas typową angielską pogodą. Na szczęście później było już tylko lepiej. Zaplanowana na 6 dni wycieczka obfitowała w niesamowitą ilość atrakcji, nawet nieplanowanych :).

Pierwszego dnia zwiedziliśmy gotycką katedrę Canterbury, ze słynnym grobem św. Tomasza Becketa, arcybiskupa i kanclerza Anglii. Kolejnym punktem było obserwatorium Greenwich z południkiem zerowym.Następnie przejechaliśmy statkiem po Tamizie podziwiając londyński krajobraz i przepływając pod słynnym Tower Bridge. Spacerem obeszliśmy wszystkie must-see Londynu z Big Benem, opactwem Westminster i pałacem Buckingham na czele oraz kibicowaliśmy uczestnikom maratonu londyńskiego.

W zeszłym roku uczniowie zwiedzili studenckie miasteczko Oxford, tym razem byli w Cambridge, gdzie oprócz robiących wrażenie zabudowań uniwersyteckich i King's Chapel znajduje się również najstarsza księgarnia w Wielkiej Brytanii. Uczniowie zobaczyli katedrę w St. Albans - jedną z najokazalszych budowli sakralnych na Wyspach.

Gwoździem programu było jednak STONEHENGE !!!
Niesamowity krąg kamienny sprzed ok 4500 lat. Dojechaliśmy do kamieni specjalnymi busami, a następnie zaopatrzeni w audioprzewodniki wsłuchiwaliśmy się w głos Krystyny Czubówny opowiadającej o tym spektakularnym miejscu.
W drodze powrotnej wstąpiliśmy do Salisbury, gdzie mieści się piękna gotycka katedra, której kapitularz przechowuje jeden z 4 zachowanych oryginałów Wielkiej Karty Swobód (Magna Carta) z 1215 r !!! Magna Carta uważana jest za podstawę i zalążek angielskiego parlamentaryzmu.

Ostatni dzień wycieczki spędziliśmy w Londynie. Przez ponad dwie godziny zwiedzaliśmy różne działy Muzeum Historii Naturalnej. Naszą szczególną uwagę przyciągnęła wystawa z dinozaurami oraz dział "Treasures" ("Skarby"), w którym można podziwiać m.in. najdroższą książkę świata, czy fragment skały z księżyca. Wielkim hitem na koniec imprezy była wizyta w twierdzy TOWER OF LONDON, w której przechowywane są klejnoty koronne - najcenniejsze bogactwa korony brytyjskiej.
Ponadto obowiązkowo weszliśmy do jedynego w Europie Muzeum Czekoladek M&M's na Leicester Square i poczuliśmy atmosferę zakupowego szaleństwa na Oxford Street.

To była fantastyczna wycieczka z fantastycznymi uczniami - szczególne pozdrowienia dla pokoju 314 :).
Mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś wpadniemy do Królowej na herbatkę :)

Opracowały
mgr Agnieszka Zdechlik oraz mgr Anna Kossowska-Peksa

 

 

 

I LO Brązowa Szkoła 2018

Nasze galerie