• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

POLSKO - LITEWSKIE ZDOBYWANIE SZCZYTÓW W NASZEJ SZKOLE

Drukuj PDF

10 czerwca 2015 r. rozpoczął się pierwszy w mieście Zabrze oraz pierwszy w naszej szkole polsko-litewski projekt. Przez siedem dni grupa szesnastu osób z Polski i Litwy, pod okiem czterech koordynatorów, realizowała projekt Mov(i)e Mountains.


Realizacja projektu była możliwa dzięki uzyskaniu dofinansowania z Polsko- Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży w Warszawie. Głównymi celami całego działania była edukacja międzykulturowa, edukacja nieformalna, w której Litwa jest europejskim liderem, rozwój osobisty młodych uczestników oraz użycie nowych technologii.

Przez pierwsze dwa dni projektu odbywały się warsztaty z rozwoju osobistego, pracy w grupie oraz reżyserii. Te ostatnie prowadzone były przez profesjonalistę, autora  dokumentów, teledysków oraz reklam, Łukasza Głąba- wykładowcę Wydziału aktorstwa i mediów z Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Warsztaty były wstępem do wyprawy górskiej, na którą uczestnicy udali się trzeciego dnia. Wyprawa górska miała być próba sprawdzenia siebie samego oraz siebie jako członka grupy w ekstremalnych warunkach. I tak wspinaliśmy się na Stożek Wielki, Kubalonkę, Czantorię w 33 stopniowym upale. Łatwo nie było, ale udało się nam. Urośliśmy w siłę i przekonaliśmy samych siebie, że czasami warto uciec od cywilizacji, porozmawiać z drugim człowiekiem.. i wcale nie jest aż takie trudne przeżyć bez gniazdka do ładowania telefonu przez trzy dni;-)

Po powrocie uczestników projektu czekała ciężka prac. We wtorek zorganizowali  finał projektu, którym był wieczór filmowy. W trakcie wydarzenia zaproszeni goście mieli możliwość wzięcia udziału w quizie o Polsce i Litwie oraz zobaczenia filmu stworzonego przez uczestników. Tytuł filmu to „Yolo- you only live once (Yolo- żyjemy tylko raz)”. Tytuł, scenariusz, montaż były dziełem uczestników. Film przedstawiał ich samych i to jakie jest ich pokolenie. Całe wydarzenie zostało całkowicie przygotowane i przeprowadzone przez uczestników projektu, bo takie też jest najważniejsze założenie projektów młodzieżowych. Tego typu projekty są dla nich praktyczną szkołą uczenia się życiowych umiejętności o sobie samych. Na wydarzenie finałowe zostali zaproszenie przedstawiciele miasta. Swoją obecnością zaszczyciła nas pani wiceprezydent miasta Katarzyna Dzióba, przedstawiciel wydziału oświaty oraz rodzice i przyjaciele uczestników. Całe wydarzenie przebiegało w miłej atmosferze, choć nie obyło się bez drobnych wpadek. Ale i one były potrzebne, ponieważ dzięki nim każdy kolejny projekt, każde kolejne działanie będą już tylko lepsze.

Ostatniego dnia było dużo łez, ale to chyba dobrze. Znaczy to, że cały projekt spełnił swoje zadanie- młodzi ludzie zdobyli nowe umiejętności, poznali nowe miejsca, zawiązali nowe przyjaźni, a co najważniejsze są chętni, aby napisać i uczestniczyć w kolejnym projekcie młodzieżowym, który jest doskonałym startem do działalności studenckiej, ale przede wszystkim są  szansą na sprawdzenie siebie jako obywatela Europy i świata w praktycznych zadaniach.
Wszystkich zainteresowanych finałowym produktem projektu zapraszamy do szkolnej biblioteki. Znajdziecie tam bowiem broszurę informacyjna o projekcie, do której dołączony jest film stworzony przez uczestników projektu.

 Opracowała mgr Katarzyna Weber - Radzimska

Galeria ]

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I LO Brązowa Szkoła 2018

Nasze galerie