• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

NADANIE IMIENIA

Drukuj PDF

 

                                                                            serce.jpg

Zabrze w sercu Śląska,

Szkoła w sercu Zabrza.

 

 

 

 

 

Serdeczna Jedynka

18 XI 2016 roku społeczność szkolna Gimnazjum nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu miała zaszczyt uczestniczyć w uroczystościach nadania szkołom imienia Profesora Zbigniewa Religi. Aby uczcić doniosłe wydarzenie, w Teatrze Nowym zgromadzili się znakomici goście.

Dyrekcja, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz uczniowie jako gospodarze zostali uhonorowani obecnością rodziny Pana Profesora:

p. dr Anny Wajszczuk-Religi, p. dr Małgorzaty Religi, p. dr. Grzegorza Religi.

Społeczność szkolna miała przyjemność gościć także władze miasta z Panią Prezydent Małgorzatą Mańką–Szulik na czele, przewodniczącego Rady Miasta p. Mariana Czocharę, współtwórców polskiej transplantologii i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii oraz Pracowni Sztucznego Serca: prof. Piotra Wilczka, dr. Jana Sarnę, dr Małgorzatę Gonsior, doc. Zygfryda Wawrzynka (nestora zabrzańskiej medycyny), Romana Kustosza i Jarosława Cyryngera.

Swoją obecnością zaszczycili także posłowie: Wojciech Szarama i Borys Budka, dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Gliwicach, naukowcy związani z Politechniką Śląską, inni przedstawiciele środowisk medycznych, związków zawodowych i szkół, którym patronuje prof. Religa.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących - p. Lidia Szafrańska powitała przybyłych, podkreślając doniosłość okazji oraz zaprosiła zebranych do obejrzenia filmu pt. ”Jedynka” (https://youtu.be/4XGGKtgL4oU).

Wielkość i zasługi Profesora Religi podkreśliła laudacja wygłoszona przez aktora Teatru Nowego - p. Zbigniewa Stryja, absolwenta I Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu.

Zebrani mogli wysłuchać gratulacji i życzeń złożonych na ręce dyrektor szkoły przez Panią Prezydent m. Zabrza.

Następnie przewodniczący Rady Miasta przypomniał treść aktu nadania imienia prof. Zbigniewa Religi szkołom: Gimnazjum nr 1 i I Liceum Ogólnokształcącemu.

Ten akt prawny przyjęli przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz reprezentanci Rady Rodziców. Wspólnie złożyli ślubowanie i w symboliczny sposób uwiecznili to wpisem do Księgi Pamiątkowej Szkoły. Świetności tej chwili dodał fakt, że życzenia sukcesów złożył p. dr Grzegorz Religa, który podziękował za upamiętnienie zasług swego ojca.

W dalszej części miały miejsce wystąpienia Gości Honorowych, którzy zechcieli przypomnieć wyjątkowość zasług prof. Religi i gratulować szkole tak wielkiego zaszczytu, jakim jest patronat Profesora. Minister Zdrowia i prorektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego przysłali listy, które zostały podczas uroczystości odczytane. Te pisma, jak i całą okolicznościową korespondencję i dedykacje publikujemy poniżej.

Kolejne wydarzenia były równie podniosłe. „Jedynkowymi Sercami” wyróżniono dostojne osoby: p. dr Annę Wajszczuk-Religę, prezydent miasta - p. Małgorzatę Mańkę-Szulik, p. profesor oświaty – dr Janinę Dudę oraz p. dr. Jana Sarnę.

Uroczystości splendoru dodały występy artystyczne. Absolwentka Gimnazjum nr 1 Małgorzata Machańska wykonała prapremierowo własny utwór pt. ”Teorie”, skomponowany specjalnie na tę okazję. Zaś uczniowie tworzący grupę teatralną „Nieoetykietkowani” przedstawili sztukę pt. ”Iskierka” w wersji reżyserskiej Małgorzaty Baryły.

Kończąc spotkanie, prowadzący podziękowali sponsorom imprezy, a następnie zaprosili Gości na okazjonalny bankiet.

Nadzwyczajną atmosferę świętowania uwieczniły film oraz fotoreportaż.

10_n.jpg 11_n.jpg 2_n.jpg 3_n.jpg 4_n.jpg 5_n.jpg 6_n.jpg 7_n.jpg 8_n.jpg 9_n.jpg

 Przygotowała: Barbara Dziubak-Skotniczna

 Zobacz też:

1. Video