• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

To nasza młodość

Drukuj PDF

1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg g.jpg

W dniach 29 oraz 30 marca 2017 odbywał się w naszej szkole festiwal o nazwie "To nasza młodość".

Cieszy się on uznaniem oraz szacunkiem publiczności oraz artystów, ponieważ został on już zorganizowany po raz drugi. Artyści również cenią Imprezę, gdyż różne grupy teatralne bardzo chętnie przyjeżdżają wystąpić przed publicznością z zabrzańskiej "Jedynki". Głównym koordynatorem jest nauczycielka zajęć teatralnych, Pani Reżyser Małgorzata Baryła, która również opiekuje się grupami teatralnymi - "Nieoetykietkowanymi" oraz "Rozregulowanymi" z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3
w Zabrzu.

 W pierwszym dniu festiwalu mogliśmy zobaczyć "Komedię romantyczną" w wykonaniu grupy starszej – „Nieoetykietkowanych”. Po tymże spektaklu wystąpiły Wiktoria Frąckowiak, Anna Wisłocka oraz Maria Łukasik, które przygotowały bardzo ciekawe i poruszające monodramy. Następna była grupa „Kukufas” z OPP nr 4, która pokazała nam problemy rodzinne i życiowe tytułowej "Grubej Berty". Niespodzianką przygotowaną dla widzów, była możliwość wybrania zakończenia sztuki. Publiczność jednak z możliwości zakończenia dobrego oraz złego, wybrała tę drugą, uśmiercając bardzo ważną osobę dla głównej bohaterki. Pierwszy dzień poprowadzili Katarzyna Mamczura oraz Mateusz Greń, którzy w rozmowie z wykonawcami dowiedzieli się, że publiczność po raz pierwszy wybrała złe zakończenie i tym samym aktorki pierwszy raz je grały. Poradziły sobie jednak znakomicie. :)
Drugi dzień był pełen wrażeń. Zaczęło się od świetnego spektaklu "Love and Information", który porusza ważną kwestię zestawienia ze sobą właśnie miłości oraz informacji. Reżyseria Małgorzaty i Kamila Baryły była dopracowana w 100%, a przekaz był wyjątkowo czytelny i trafiający do odbiorcy. Kolejnym spektaklem, który mogli zobaczyć uczniowie naszej szkoły, to "15 klatek samotności", opracowany przez grupę młodszą - "Rozregulowanych". Pokazał on, jak bardzo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Pokazał, jak bardzo możemy być zaślepieni tym, co dookoła nas. I wreszcie pokazał nam, że prawdziwa przyjaźń nigdy nie zależy od tego, jak wyglądamy, tylko od tego, co możemy zaoferować drugiej osobie a co ona nam. Po spektaklu zatańczyli dla nas Maciej Botor oraz Wiktoria Frąckowiak, w układzie znanym nam już z I. edycji festiwalu. Piosenką przewodnią całej imprezy był utwór ORGANKA - "TA NASZA MŁODOŚĆ". Podczas festiwalu gimnazjaliści uczęszczający na zajęcia "Teatru ruchu" pokazywali w Jedynkowej auli spektakle zaliczeniowe. Największym uznaniem widzów jednak cieszyły się monodramy. Pierwszy, pod tytułem "Sweter", zagrał uczeń z Zespołu Szkół Katolickich - Filip Wasilewski. Opowiadał on, jak małe znaczenie mają dla ludzi nasze problemy, a przynajmniej to, co my uznajemy za problem, utrapienie. Największymi jednak oklaskami został obdarzony Adam Wojciechowski – uczeń Gimnazjum nr 1. W swoim prześwietnym monodramie poruszył bardzo aktualne tematy, "wyjęte z życia". Jak sam powiedział, bardzo ważne jest to, żeby mieć oczy szeroko otwarte na to, co dzieje się w miejscu, w którym żyjemy, bo kiedyś, może być za późno na jakąkolwiek reakcję czy interwencję. Dwukrotne gromkie owacje na stojąco mówią same za siebie. Nic dodać, nic ująć.
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten festiwal. Już dziś zapraszamy na Festiwal Dramaturgii Współczesnej, który odbędzie się w październiku 2018 r. Mamy nadzieję, że za rok, zobaczymy się podczas III. edycji naszego festiwalu.
Organizatorzy:
Zespół Szkół Ogólnokształcących w Zabrzu
Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu
Teatr Nieoetykietkowani
Teatr Rozregulowani

 

I LO Brązowa Szkoła 2018

Nasze galerie