• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Wymiana polsko – niemiecka w Wolfsburgu

Drukuj PDF

vwolfsburg

W dniach 23-30 października część uczniów klas trzecich gimnazjum udała się na wymianę młodzieży polsko-niemieckiej do Wolfsburga w Dolnej Saksonii.

Dzień 1
Wyjechaliśmy w poniedziałek rano pociągiem i pomimo kilku przesiadek już o 16:00 byliśmy na miejscu. Ciepło przywitani przez rodziny naszych partnerów z wymiany udaliśmy się do ich domów i choć każdy z nas czuł się trochę poddenerwowany, okazało się, ze nasi gospodarze byli niezwykle mili i gościnni.
Dzień 2
Rano, poszliśmy do szkoły, gdzie powitani przez panią dyrektor  zwiedzaliśmy nowoczesne pracownie, które swoim wyposażeniem wprawiły nas w niemałe kompleksy? Następnie z  wcześniej przygotowanym przez pracowników stołówki lunchem, pieszo przeszliśmy do fabryki Volkswagena. Na terenie zakładu, poruszaliśmy się meleksem i obserwowaliśmy proces produkcji samochodów. W okazałym centrum edukacyjno-wystawowym Autostadt, odwiedzaliśmy pawilony, które odpowiadały różnym markom pojazdów. Mieliśmy okazję usiąść za kierownicą najnowocześniejszego porsche, zobaczyć silnik o mocy 1001 KM, oraz pobawić się w pawilonie edukacyjnym. Dalszą część dnia spędziliśmy z rodzinami.
Dzień 3
Pociągiem, udaliśmy się do miasta Hildesheim. Podzieleni na grupy zwiedzaliśmy miasto i szukaliśmy odpowiedzi na pytania z gry miejskiej. Następną atrakcją był spływ kajakami. Mimo niesprzyjającej pogody i wielu przeciwności losu wszystkim udało się dopłynąć do celu. Było dużo śmiechu ale i kilka łez. Przemoczeni, ponownie pociągiem, wróciliśmy do Wolfsburga.
Dzień 4
8 rano: Wycieczka do Berlina. Już wielopiętrowy szklany dworzec zrobił na nas wrażenie. Zwiedzanie zaczęliśmy od budynku Parlamentu, gdzie udało nam się zobaczyć kanclerz Niemiec - Angelę Merkel. Następnie udaliśmy się pod Bramę Brandenburską. Mieliśmy okazję zobaczyć poruszający Holocaust Memorial- Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Kolejnym punktem wycieczki, była Wieża Telewizyjna, z której mieliśmy widok na panoramę stolicy. Na koniec zwiedzaliśmy muzeum poświęcone Murowi Berlińskiemu – Panoramę Asisi, gdzie przemiła przewodniczka w bardzo interesujący sposób opowiedziała nam historie podziału Berlina. O 18 wróciliśmy do Wolfsburga.
Dzień 5
Dzień rozpoczęliśmy od lekcji w Neue Schule Wolfsburg. Trwały one trzy godziny i musieliśmy w nich aktywnie uczestniczyć. Następnie zjedliśmy lunch w szkolnej stołówce. Nasi partnerzy z wymiany zostali w szkole a my udaliśmy się do Phaeno. Było to Centrum Nauki, które porównaliśmy do naszego, warszawskiego Centrum Nauki Kopernik. Doświadczenia i nie tylko, były pokazane w naprawdę ciekawy sposób. Później mieliśmy wszyscy wspólny obiad z rodzinami odbywający się w szkole. Każda rodzina przygotowała dla nas smakołyki. Wieczorem spotkaliśmy się w Soccer Five gdzie na zabawie spędziliśmy dwie godziny.
Dzień 6
Był dla nas  wolny i spędzany indywidualnie z rodzinami. Każda rodzina miała inną propozycję dla swoich gości. Mogliśmy też pójść na zakupy lub pojechać do zabytkowego miasta Braunschweig.
Dzień 7
Planowany był powrót, jednak pogoda  sprawiła nam niespodziankę, w postaci orkanu Grzegorza, który zakłócił a właściwie sparaliżował pracę linii kolejowych. Niestety nie mogliśmy pozostać w domach naszych rodzin przez kolejny dzień. Zapewniono nam jednak nocleg w schronisku młodzieżowym. Popołudnie spędziliśmy sami w mieście, bez naszych niemieckich kolegów. Potraktowaliśmy to jako ostateczne pożegnanie z Wolfsburgiem.
Dzień 8
Powrót. Szczęśliwi, lecz zmęczeni o 22 byliśmy wreszcie z powrotem w Zabrzu.

 

Opracowała mgr Magdalena Robotycka

Galeria zdjęć

 

I LO Brązowa Szkoła 2018

Nasze galerie